fbpx
with Brak komentarzy

Motoryka mała

Usprawnianie pracy rąk jest niezwykle istotnym elementem pracy z małym dzieckiem.
W czasach, gdy maluchy dostają do rąk częściej tablet niż plastelinę, nożyczki czy kredki, początki w przedszkolu bywają trudne.

Nie znaczy to jednak, że dzieci są niechętne do ich używania, wręcz przeciwnie!

Dzieci uwielbiają tworzyć! Wystarczy kredki zamienić na farby, dołożyć do tego kolorowe dodatki (piórka, cekiny, koraliki) a powstają przepiękne, wyjątkowe prace.
Oczywiście nie od razu. Tak jak ze wszystkim, pracujemy małymi kroczkami, zaczynając od najprostszych rzeczy.
Uwierzcie mi, wkrótce Wasze zaangażowanie i kreatywność zaprocentuje.

Techniki plastyczne najbardziej lubiane przez dzieci.

Pracując w przedszkolu wykorzystywałam prace plastyczne jako podsumowanie działań takich jak rozmowa, nauka piosenki, nauka wiersza, wysłuchanie bajki czy opowiadania.

Zauważyłam też, że dzieci nad rysowanie kredkami przedkładają malowanie, używanie mas plastycznych czy stosowanie innych, mniej tradycyjnych technik.

Nowości przyciągają, są bardziej atrakcyjne a jak jeszcze przy tym można się ubrudzić… Wiadomo “dziecko brudne, dziecko szczęśliwe”. Chyba więcej nie trzeba dodawać.
Gdy moje maluchy już trochę podrastały i mogliśmy sobie pozwolić na więcej, małe kartki zamieniały się na duże formaty. To dopiero była radocha! Dzieciom weszło to tak w nawyk, że same dopytywały, kiedy zrobimy coś dużego. Same też chętnie sięgały po kartki i tworzyły.
Dziewczynki zwykle rysowały laurki dla ulubionych pań, koleżanek czy bliskich osób. Chłopcy siadali w małych grupach przy stolikach i wymyślali opowiadania, które wspólnie obrazowali. Rysowali tory wyścigowe, miejsca niezwykłych przygód swoich wymyślonych bohaterów czy postaci, które znali z bajek.
Było w tym tyle radości, zaangażowania i emocji!!! Nasze kilkuczęściowe drzwi, z miesiąca na miesiąc, zmieniały się w cudowną galerię tworzonych spontanicznie prac.

Kreatywny scrapbooking dla dzieci.

Od czego zacząć?
Myśląc o przeniesieniu elementów scrapbookingu do twórczości dziecięcej, skupiałam się na efekcie końcowym.Myślę jednak, że chyba warto zacząć z innego punktu i skupić się na tym, jakie korzyści przyniesie dla rozwoju dziecka bo efekt wizualny zdaje się być oczywisty.
Scrapbooking pozwala łączyć w atrakcyjny sposób różne techniki. Każda z nich niesie określone korzyści sama w sobie, tu je łączymy, rozszerzając wachlarz zdobywanych umiejętności czy sprawności. Na uwagę zasługuje też efekt “świeżości”, nowa technika budzi zainteresowanie i daje możliwość zmierzenia się z nowymi wyzwaniami.
Niektóre scrapbookingowe projekty wymagają rozłożenia pracy na etapy, jednak nie wydaje się to być przeszkodą, każdy z nich może być fajną zabawą. Dochodzi jeszcze element wyczekiwania i zainteresowanie projektem. Co będziemy robić dalej? A to przecież niespodzianka 😉
Jedną z pierwszych i najczęściej stosowanych technik, zaraz po rysowaniu, jest wycinanie i wydzieranie. Tradycyjnie, skrawkami, które w ten sposób powstają wykleja się obrazek. Jeżeli zbieracie prace swoich dzieci z przedszkola, pewnie znajdziecie wśród nich niejedną wyklejankę.
Dzisiaj w miejsce tradycyjnych wyklejanek chciałabym zaproponować Wam coś innego. Projekty wykorzystujące podstawy scrapbookingu w twórczości dziecięcej. Dzięki nim prace nabiorą nowego charakteru i przestrzenności.
To dalej praca z wykorzystaniem “wydzieranek” oraz łatwo dostępnych narzędzi i środków. Dalej ćwiczenie usprawniające pracę rąk i koordynację wzrokowo-ruchową ale czy nie wygląda ciekawiej?
Słońce. Praca przestrzenna na tekturze.
słońce, inspiracje plastyczne, kreatywny scrapbooking dla dzieci
Czy przekonałam Cię do wypróbowania elementów scrapbookingu w twórczości dziecięcej?
Chcesz wiedzieć więcej i rozpocząć pracę z tą techniką?
Zapraszam na warsztaty.

Warsztaty scrapbookingowe

Zostaw Komentarz