fbpx
with Brak komentarzy

Podstawowa baza do kartek.

Zaczynając przygodę ze scrapbookingiem może nas zaskakiwać a nawet przytłaczać ilość form w jakich pojawiają się kartki. Od czego zacząć? Co powinnam mieć? Z czego korzystać?

Nie zrażaj się. Przecież nikt nie uczy się pływać na środku oceanu. Zawsze zaczynamy od małych kroczków i nieśmiałych prób.

Dzisiaj podpowiem Ci jak zacząć przygodę ze scrapbookingiem, jaką bazę wybrać i czego potrzebujesz by wykonać ją samodzielnie.

Jaką bazę do kartek wybrać?

Baza kwadratowa.
Fotografia: Aneta Maczel

Właściwie mamy trzy podstawowe formy kartek.Pierwsza z nich to kartka kwadratowa o wymiarach 13,5 cm na 13,5 cm.Może być wykonana z papieru kraftowego (brązowy, o wysokiej gramaturze) lub tradycyjnie z białego. Obecnie sporo firm oferuje bazy i koperty w  wielu innych kolorach i jeżeli masz pomysł na projekt w takim nietypowym kolorze, korzystaj, to super rozwiązanie.

Bazy są wykonane z papieru o wysokiej gramaturze. Im większa gramatura tym grubszy papier a kartka stabilniejsza.

Dzięki temu bazy są w stanie udźwignąć sporo “przydasi” a uwierz mi z czasem Twoje kartki będą coraz bardziej bogate i przestrzenne.

Co mnie zaskoczyło kiedy zaczęłam samodzielnie robić kartki?Zdecydowanie to, że kartka zwykle jest przygotowana w taki sposób, że otwiera siędo góry a nie jak typowe sklepowe kartki, tak jak książka.Czy zwróciłaś na to uwagę oglądając zdjęcia kartek zamieszczone na Pintereście czy Instagramie?

Myślę, że to rozwiązanie jest genialne w swojej prostocie. Tak przygotowana kartka pięknie się prezentuje ustawiona na półce. Zwraca uwagę, przyciąga wzrok, bogato zdobiona jest niczym element dekoracyjny.

Baza prostokątna

 

Druga forma. To kartka o wymiarach 14,8 cm x 10,5 cm. Bazy tego formatu tak samo jak omówione wyżej kupimy wykonane z papieru kraftowego lub w przeróżnej kolorystyce. Mamy tu jednak do wyboru dwa rodzaje baz.

Jedna z nich jest zagięta wzdłuż dłuższego brzegu – czyli otwiera się tak jak książka (kartka ze zdjęcia poniżej), druga natomiast to baza tak zwana pionowa (choć w niektórych sklepach pojawia się jako sztalugowa) – czyli zgięcie przebiega wzdłuż krótszego brzegu (tak jak w kartce powyżej).

Autor: Aneta Maczel

Baza DL

Ostatnia z najczęściej spotykanych baz to tak zwana DL. Kartka tego formatu ma wymiary 10 x 21 cm. i uwierzcie mi dla wielu scraperek jest to ulubiona forma więc przeglądając zdjęcia, szukając inspiracji,z pewnością znajdziesz sporo kartek w tym formacie.

Autor: Aneta Maczel

Wymienione bazy do kartek możesz kupić pojedynczo lub w komplecie z kopertami. Możesz kupić też pakiety zawierające 5, 10, 25 lub 50 sztuk w zależności od Twoich potrzeb. Taką bazę z łatwością także przygotujesz samodzielnie. Wymiary już znasz.

O czym musisz pamiętać przygotowując bazy samodzielnie?

Wybieraj papier o wysokiej gramaturze – najlepiej 250 g (może to być także papier wizytówkowy). Jeżeli okleisz przód i tył kartki będzie ona stabilniejsza i z pewnością uniesie wszystkie umieszczone przez Ciebie ozdobniki. Ja oklejam wszystkie 4 strony kartki. Dzięki temu jest nie tylko stabilna ale także wygląda elegancko.

A teraz wybierz bazę, która najbardziej Ci odpowiada i zacznij tworzyć. Powodzenia!

Aneta.

Zostaw Komentarz